Dlaczego mój laptop długo się uruchamia?

Kiedy kupujemy nowego laptopa, uruchamia się on dosłownie w kilka sekund. Niestety po jakimś czasie użytkowania zdecydowanie się to zmienia na naszą niekorzyść. Dosyć, że system ładuje się znacznie dłużej, to dodatkowo po każdorazowym włączeniu urządzenia musimy chwilę poczekać, zanim będziemy mogli wykonać pierwszą czynność. W przeciwnym wypadku całość ulegnie zawieszeniu i konieczne będzie albo zresetowanie sprzętu, albo odczekanie kilku minut. Na szczęście jesteśmy w stanie, wykonując kilka kroków, zoptymalizować włączenie się urządzenia.

Najważniejsze są podzespoły

Kiedy kupujemy nowego laptopa, uruchamia się on dosłownie w kilka sekundW tym przypadku nie da się ukryć, że prędkość włączania naszego urządzenia zależy w dużej mierze od naszych podzespołów. Przykładowo Dell Latitude 5511 uruchamia się w błyskawicznym tempie. Model ten posiada procesor Intel Core i5 10400H, kartę graficzną Intel UHD Graphics, 8 gigabajtów pamięci RAM, a także dysk SSD o pojemności 256 gigabajtów. Jest to na prawdę solidny zestaw, dlatego ponowne uruchamianie notebooka zajmuje jedynie kilkanaście sekund, a nie kilka minut, tak jak to wygląda w przypadku starszych egzemplarzy.

W jaki sposób przyśpieszyć uruchamianie się systemu?

Najpopularniejszym, jednocześnie najskuteczniejszym sposobem jest wymiana dysku typu HDD na SSD. Ten drugi charakteryzuje się tym, że umożliwia znacznie szybsze odczytywanie i zapisywanie danych. Niestety dyski SSD mają mniejsze pojemności i są stosunkowo droższe od starszych wersji HDD. Duży wpływ na szybkość ładowania się systemu mają także programy, które włączają się wraz ze startem systemu. Im jest ich więcej, tym dłużej musimy czekać. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest wyłączenie w opcjach poszczególnych programów automatycznego włączania się wraz z uruchomieniem się oprogramowania systemowego.

Biznes zdjęcie utworzone przez cookie_studio - pl.freepik.com