Jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie?

Dlaczego laptopy są tak popularne? To pytanie zadaje sobie mnóstwo użytkowników tych urządzeń. Ciężko podać jednoznaczną odpowiedź, ale jedno jest pewne- mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim są małych rozmiarów, więc możemy je przenosić w dowolne miejsce, dzięki bateriom działają bez konieczności ciągłego podłączenia ładowarki. Dodatkowo umożliwiają bezprzewodowe połączenie z siecią, co jest kolejnym doskonałym udogodnieniem. Jednak baterie niestety po jakimś czasie zmniejszają swoją wytrzymałość, przez co jesteśmy zmuszeni do zakupu nowej.

W jaki sposób przedłużyć żywotność baterii?

Laptop jest tak popularnym urządzeniem w dzisiejszych czasach, że właściwie ciężko sobie wyobrazić bez niego normalne funkcjonowanieZ reguły nowoczesne urządzenia posiadają niezwykle wytrzymałe baterie. Przykładowo Dell Latitude 7310 umożliwia działanie komputera bez potrzeby ładowania nawet przez 9 godzin, co jest niesamowitym wynikiem. Dodatkowo pozostałe podzespoły, takie jak procesor Intel Core i5 10210U, karta graficzna Intel UHD Graphics, a także dysk twardy SSD o pojemności 256 gigabajtów są energooszczędne, dzięki czemu pobierają zdecydowanie mniej energii, co w konsekwencji przedłuży żywotność baterii.

Na szczęście w innych modelach również mamy wpływ na to, jak długo akumulator będzie nam służył. Przede wszystkim musimy unikać krótkich cykli ładowania. Powinniśmy podłączyć zasilacz dopiero w granicach 50-60%. Istotny jest także odpowiednio dobrany zasilacz z prawidłowymi parametrami. Należy przy tym zwrócić uwagę na takie elementy jak wartość napięcia, natężenie prądu, a także na końcówkę. Nie powinniśmy także dopuszczać do całkowitego rozładowania baterii. Konieczna jest także odpowiednia temperatura tego komponentu- zbyt wysoka znacznie skraca żywotność. Ciekawym rozwiązaniem może również okazać się włączenie trybu oszczędzania baterii w systemach operacyjnych.

Człowiek zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com