Laptop Dell XPS 15 9510

Dell aktualizuje swój XPS 15 i wyposaża nowy model 9510 w procesory Tiger Lake-H firmy Intel oraz nowe procesory graficzne RTX 3050 firmy Nvidia. Pojawiła się również nowa opcja dla ekranu dotykowego OLED 3,5K. Czy to najlepszy notebook multimedialny, jaki możesz dostać?

Urządzenia wejściowe – Ogromny touchpad w laptopie multimedialnym

Dell aktualizuje swój XPS 15 i wyposaża nowy model 9510 w procesory Tiger Lake-H firmy Intel oraz nowe procesory graficzne RTX 3050 firmy NvidiaZarówno klawiatura jak i ogromny touchpad w Dell XPS 15 9510 są również znane z poprzedniego modelu i nie ma tu wiele do powiedzenia. Wrażenia z pisania na klawiaturze są bardzo dobre i nawet dłuższe testy nie sprawiają problemów, ale mogłoby być lepiej. Niektóre modele biznesowe (w tym laptopy od Della) mają jeszcze lepsze klawiatury. Białe podświetlenie klawiatury może być pewnym problemem w połączeniu, gdyż nie ma prawie żadnego kontrastu w zależności od oświetlenia otoczenia. Nie stanowi to oczywiście problemu w ciemnym otoczeniu.

Płytka dotykowa
Płytka dotykowa (15,1 x 9,1 cm) oferuje dużo miejsca, a jej obsługa jest znakomita. Wprowadzanie danych jest dobrze wykonywane i nawet gesty nie stanowią problemu. Dolna część płytki może być klikana, ale powoduje to dość głośny odgłos klikania. Zalecamy używanie funkcji tap-to-click.

Wyświetlacz – 15-calowy XPS teraz z opcjonalnym ekranem dotykowym OLED

Oprócz dwóch znanych nam ekranów 16:10 (Full-HD lub 4K), Dell XPS 15 9510 oferuje teraz także ekran dotykowy OLED, który jest o 50 euro tańszy w porównaniu z ekranem 4K. Dell nazywa go 3,5K, co odpowiada rozdzielczości 3456 x 2160 pikseli. Panel dostarcza Samsung (SDC414D), a subiektywna jakość obrazu jest znakomita: ostry obraz, żywe kolory, idealne czernie i wyjątkowo szybki czas reakcji. Kolor barw na monitorze jest na bardzo przyzwoitym poziomie.

Wydajność – XPS 15 z Tiger Lake-H

XPS 15 9510 to laptop multimedialny, więc nie wykorzystuje najmocniejszych kart graficznych, jakie można dostać w laptopach do gier. Jeżeli ktoś chce po prostu notebooka klasy premium bez dedykowanego GPU, może po raz kolejny dostać XPS-a 15 bez karty graficznej GeForce, więc zintegrowane GPU z procesora zajmuje się wszystkimi obliczeniami graficznymi. Jednak iGPU z procesorów Tiger Lake-H jest znacznie wolniejsze od iGPU z układów Tiger Lake-U, które można obecnie znaleźć w wielu laptopach, więc zawsze zalecalibyśmy zakup przynajmniej mniejszego GeForce’a RTX 3050.